Prodej nemovitosti je delikátní záležitost. Jako obyčejný člověk, který se v tomto oboru profesně nepohybujete, to pro vás může být zkušenost třeba jen jednou za život. Ovšem to nevylučuje, že i vás si mohou najít během prodeje problémy. Jaké? Jak se jim vyhnout? A jak prodat nemovitost snadno a neztratit přitom nervy? To si řekneme v tomto článku.

Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti

1.  Špatně stanovená cena nemovitosti

Asi nejběžnějším problémem, se kterým se setkávám prakticky denně, je špatně stanovená cena nemovitosti.

Někdo ji zvolí příliš nízko, a tím pádem přijde o část zisku. Někdo ji zase zvolí příliš vysoko a tím pádem ji nemůže prodat klidně i několik týdnů, v horším případě i měsíců.

 • Proto je správně stanovená cena nemovitosti naprostým základem. V případě nesmyslně vysoké ceny prodáte svoji nemovitost mnohem později, než byste ji prodali v případě správně nastavené ceny na začátku prodeje.

2.  Nemovitost nepřipravená na prodej

Dalším častým problémem je naprostá nepřipravenost nemovitosti na prodej. Nejsou vyklizené osobní věci, není vymalováno, není uklizeno, není posekaná tráva, atp. To jsou ty nejčastější chyby, které majitelé dělají. A pak se diví, že jejich milovaná nemovitost nejde na dračku.

 • Nemovitost je zboží. A každý dobrý prodejce ví, že pokud zboží hezky naaranžuje a ukáže v tom nejlepším světle, mnohem rychleji a snáze jej prodá. Stejně tak to platí i u nemovitostí. Proto dům, byt či chatu vykliďte, pořádně vygruntujte od podlahy, čerstvě vymalujte a opravte nezávažnější nebo nejviditelnější závady.

3.  Špatná propagace

Prodej nemovitosti zní na první pohled velice jednoduše. Vyfotím, vložím inzerát na realitní portály a čekám. Jenže takto jednoduše to nefunguje. Proč by jinak existovali realitní makléři, kteří se tím živí?!

V prvé řadě je potřeba zvolit správnou dobu prodeje. Následně je nutná příprava nemovitosti a ideálně její profesionální nafocení – na rozmazané fotky z mobilu okamžitě zapomeňte! Dále je nutné sepsat kvalitní inzerát, který bude obsahovat veškeré relevantní informace a popis nemovitosti. Důležitý je i správně zvolený výběr realitních webů a portálů, kam svou nabídku vložíte.

 • Pro zkušeného makléře je toto denní rutina. Už ví, jak nemovitost správně nafotit, jak ji v inzerátu popsat a kam inzerát vyvěsit, aby měl co nejlepší výsledky. Proto přenechejte propagaci a prodej své nemovitosti na profesionálovi.

4.  Nevhodná komunikace s kupujícím

Sto lidí, sto chutí, sto různých způsobů komunikace. A to nejen z vaší strany směrem ke kupujícímu, ale také ze strany kupujícího k vám. Jak se například vypořádáte s tím, když vám kupující najednou začne dělat problémy? Začne si kupříkladu vymýšlet nejrůznější podmínky, začne na vás nesmyslně tlačit a vy se dostanete do úzkých? Co když vám najednou z ničeho nic začne vyhrožovat soudy?

Toto je samozřejmě ojedinělý případ, ale situace se dějí, jsou různé, ovšem profesionální makléř se s lidmi setkává denně a umí s nimi správně jednat.

 • S kupujícím vždy komunikujte seriózně a profesionálně. Jako byste se sami stali makléři. Udržujte si určitý odstup, ale zároveň nebuďte příliš odtažití. Pokud si s komunikací nejste jistí, obraťte se na zkušeného makléře, který vám s prodejem pomůže.

5.  Snaha ušetřit na všem za každou cenu

Často se setkávám se snahou ušetřit na všem možném, a to za každou cenu. Takto, prosím, ne:

 • Nový nátěr? Ten nejlevnější, který lze sehnat. Že flekatí? Nevadí.
 • Opravy nefungujících spotřebičů? Není potřeba. To jsou jen vyhozené peníze.
 • Profesionální nafocení nemovitosti? Zbytečné! Budou stačit fotky z mobilu.
 • Řádná komunikace se zájemci? Na to nemám čas! Ať nechají svoji nabídku a já si z toho pak vyberu.
 • Právní rada před vložením nemovitosti do prodeje? Vždyť si poradím sám! Na internetu je spousta návodů.

Chápu, že chcete na prodeji co nejvíce vydělat, ale takto si naopak škodíte. Nemyslete si, kupující není hloupý a vidí, jak nemovitost vypadá, jak jsou nafocené fotografie, nebo jak je připravená kupní smlouva. A čím více chcete ušetřit, tím víc to jde vidět a potenciální zájemce to odrazuje.

 • Ušetřit ano, ale s rozumem. Nesnažte se to hnát do extrémů a zvolte zlatou střední cestu. Pokud oslovíte profesionálního makléře, většinu věcí za vás udělá a se spoustou úkonů vám poradí a pomůže. Nebudete na to tedy sami a rozhodně na tom neproděláte.

6.  Neznalost zákonných povinností

Poslední zásadní chybou při prodeji nemovitosti je neznalost zákonných povinností.

Chápu, že je toho na vás hodně. V práci toho máte nad hlavu, doma na vás čeká spousta úkolů a do toho ještě řešit studium zákonných povinností při prodeji nemovitosti?! Je mi jasné, že to není vůbec jednoduché skloubit dohromady.

 • Od toho jsou tady ale odborníci. Obraťte se proto buď na právníka, anebo přímo na zkušeného realitního makléře. Ten vše zajistí, ohlídá a obstará. Zároveň vám pomůže připravit nemovitost k prodeji, zvolí správné kanály pro její propagaci a nakonec se postará i o komunikaci s potenciálními zájemci.

Makléř není vždy jen obchodník…

Profesionální makléř není vždy jen odtažitý tvrdý obchodník, který si jde jen za svým. Profesionální makléř je hlavně člověk, který je zde pro vás. Chce vám s prodejem nemovitosti pomoci, a to tak, abyste vy sami s tím měli co nejméně práce. Není to vždy jen o penězích a tvrdém businessu.

Já sama si buduji se svými klienty silnou a hlubokou důvěru. Mnohdy se z čistě profesionálního vztahu stane přátelství. Snažím se vždy za každou cenu dosáhnout spokojenosti na obou stranách. Proto se mě nemusíte bát oslovit. Jsem odborníkem na svém místě, který vám při prodeji nemovitosti významně uleví.

Napište mi na e-mail koutna@realitstav.cz nebo rovnou zavolejte na číslo 608 777 147 a zbývá domluvit už jen termín. Budu se na vás těšit !